Roztocze, czyli polska Toskania – ETAP II

Tour de Pologne Women Etap II: Krasnystaw – Kraśnik, Powiat Kraśnicki, 29.06.2024 r., 136 km

Drugi etap wyścigu kolarskiego 2. Tour de Pologne Women rozegrany zostanie w sobotę, 29 czerwca 2024 r. Rywalizacja rozpocznie się w Krasnymstawie i po przejechaniu 136 kilometrów, głównie przez tereny Roztocza Zachodniego i Środkowego, wielobarwny peleton kolarek finiszować będzie na ulicy Kościuszki w Kraśniku.

Drugi etap wyścigu prowadzi przez malownicze, pagórkowate tereny, a na trasie zawodniczki powalczą o punkty na dwóch lotnych premiach LOTTO zlokalizowanych w Radecznicy i w Batorzu, w powiecie janowskim. 

Zaczynamy w Krasnymstawie, potem trasa prowadzi piękną doliną rzeki Wieprz i dalej do urokliwego, sztucznego Jeziora w Nieliszu. Dotąd teren jest lekko pofałdowany, z małymi hopkami. Większe górki zaczynają się na terenie Roztocza – od Radecznicy i do samego Kraśnika będzie już trasa mocno interwałowa, z krótkimi, ale „treściwymi” podjazdami o nachyleniu 11-12%. Dynamika jazdy peletonu będzie tu duża, więc spodziewamy się ciekawej rywalizacji – mówi Ryszard Majkowski, który koordynował przygotowanie trasy 2. Tour de Pologne Women.

Roztocze to kraina geograficzna, która ma wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Charakteryzuje się gęstym zalesieniem i fantastyczną, kolorową mozaiką falistych pól. Znajdują się tutaj rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz Roztoczański Park Narodowy. Jest to też doskonały region na aktywny urlop, czy weekendowy wypad. Gęsta sieć ścieżek rowerowych, spływy kajakowe, urokliwe trasy do pieszych wędrówek nie pozwolą się tu nudzić. Mikroklimat Roztocza, najwięcej dni słonecznych w roku w całej Polsce i co za tym idzie liczne na tym terenie winnice sprawiają, że Roztocze nazywane jest polską Toskanią.

– Dwie edycje Tour de Pologne w 2021 i 2022 roku, które gościliśmy na Lubelszczyźnie bardzo wyraźnie wpłynęły na rozpoznawalność naszego regionu. Tegoroczny 2. Tour de Pologne Women w dużych fragmentach przebiegać będzie po podobnej trasie, po której tour jechał wtedy i z pewnością ponownie przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego. Najciekawsze odcinki 2. etapu tegorocznego wyścigu, z największymi przewyższeniami, przebiegać będą przez powiaty biłgorajski, janowski i częściowo kraśnicki. I tu mogą zapaść kluczowe dla klasyfikacji końcowej wyścigu rozstrzygnięcia – przewiduje Majkowski.

2. Tour de Pologne Women wpisuje się w trend rozwoju polskiego kolarstwa kobiet. Polki to światowa czołówka, a kolarki pokroju Katarzyny Niewiadomej, Darii Pikulik, czy Marty Lach walczą o najwyższe pozycje w wyścigach rangi UCI World Tour.

Jestem szczęśliwa, że po ośmiu latach wraca 2. Tour de Pologne Women. W województwie lubelskim rozegramy trzy przepiękne etapy. Nasze zawodniczki wkładają w treningi tyle samo siły, co panowie i są tak samo profesjonalne. Kolarstwo kobiet w Polsce rozkwita, mamy dużo zawodniczek w światowej czołówce i ważne jest, żeby mieć w kalendarzu UCI także polski wyścig – powiedziała selekcjonerka reprezentacji Polski Małgorzata Jasińska.

Ramowy program II etapu 2. Tour de Pologne Women

12.20 START HONOROWY – Krasnystaw, ul. 3 Maja
12.30 START OSTRY – Krasnystaw, ul. Borowa
15.49 SPODZIEWANY PRZYJAZD KOLAREK NA METĘ – Kraśnik, ul. Kościuszki 24
15.55 DEKORACJA ZAWODNICZEK – Kraśnik, Rynek