Startuje druga edycja Tour de Pologne Women

W piątek, 28 czerwca od jazdy indywidualnej na czas w Lublinie rozpocznie się druga edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne Women. Trasa drugiego odcinka poprowadzi z Krasnegostawu do Kraśnika, a finałowy etap rozegrany zostanie w niedzielę, 30 czerwca na trasie Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny. W wyścigu wystartują reprezentacje narodowe Polski, Danii i Ukrainy oraz 13 profesjonalnych drużyn kolarskich, w tym tak mocne teamy, jak Lotto Dstny Ladies, VolkerWessels Women’s Pro, czy UAE Development Team.

Świetnie układająca się współpraca z władzami Lubelszczyzny podczas przebiegających przez ten region tras dwóch edycji Tour de Pologne w latach 2021-2022 oraz ORLEN Wyścigu Narodów zaowocowała powierzeniem województwu lubelskiemu roli gospodarza i współorganizatora 2. Tour de Pologne Women. W ostatni weekend czerwca rywalizacją kolarek emocjonować się będą nie tylko mieszkańcy, przez których miejscowości przejeżdżać będzie wielobarwny peleton, ale też turyści, którzy w coraz większej liczbie odkrywają uroki, przyrodę, kulturę i zabytki regionu.

Wyścig Tour de Pologne Women, który przejedzie malowniczymi trasami województwa lubelskiego, to doskonała promocja naszego regionu. Zainteresowanie mediów i kibiców tym kolarskim wydarzeniem jest tak duże, że nie zastanawialiśmy się ani chwili nad propozycją goszczenia zawodniczek na naszej pięknej Ziemi Lubelskiej. Dzięki tej współpracy będziemy mogli zaprezentować na arenie międzynarodowej naszą bogatą architekturę, wielokulturowość i wyjątkowe zabytki na skalę światową – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Ekipa Lang Teamu zorganizowała pierwszą edycję wyścigu już w 2016 roku, na długo przed  kobiecymi wyścigami etapowymi Tour de France, czy Vuelta a’Espana.

Niezwykle widowiskowa rywalizacja w kobiecym peletonie sprawia, że kolarstwo pań rozwija się w niebywałym tempie, pojawiają się nowe wyścigi organizowane przez największe marki. Pierwszy Tour de Pologne Women zorganizowaliśmy już osiem lat temu, żartobliwie mówiąc – „zanim to jeszcze stało się modne”. W tym roku powracamy z drugą edycją wyścigu kobiet, na razie w wydaniu trzyetapowym, ale za to na niezwykle widowiskowych trasach województwa lubelskiego, gdzie kolarstwo cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców – zapewnia dyrektor generalny i prezes zarządu Lang Teamu Czesław Lang.

Zawodniczki walczyć będą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej ORLEN – Sponsora Głównego 2. Tour de Pologne Women. Firma, która jest największym sponsorem polskiego sportu, od lat wspiera także największą polska imprezę sportową – Tour de Pologne, a także ORLEN Wyścig Narodów i inne przedsięwzięcia organizowane przez Lang Team.

Na trasie wyścigu zawodniczki walczyć będą także o niebieską koszulkę klasyfikacji najaktywniejszej zawodniczki LOTTO.

Z marką Tour de Pologne jesteśmy związani od lat. Cieszę się, że ten prestiżowy wyścig wraca w kobiecej odsłonie i ponownie marka LOTTO jest partnerem kolejnej edycji Tour de Pologne Women. To pokazuje, że sport w Polsce nieustannie się rozwija, a nasza firma z dumą ten rozwój wspiera wśród wielu dyscyplin. Na kibiców czeka kumulacja kolarskich emocji, a zawodniczkom życzę sukcesów i radości ze sportowej rywalizacji! – powiedział Rafał Krzemień, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO, oficjalnego partnera wyścigu.

 

ETAPY 2. TOUR DE POLOGNE WOMEN

Do rozpoczynającej wyścig jazdy indywidualnej na czas kolarki wystartują z ulicy 3 Maja i po pokonaniu 4,5-kilometrowej trasy biegnącej głównie Alejami Racławickimi, finiszować będą na Placu Litewskim. Trasa pierwszego etapu pozornie wydaje się dość łatwa, ale w rzeczywistości jest wymagająca i selektywna. Dla zawodniczek, które chcą się liczyć w klasyfikacji generalnej ORLEN, ważne będzie rozpoczęcie ścigania w odpowiednim tempie i uzyskanie przewagi już od pierwszych metrów.

Ramowy program 1. etapu

 • 17.45 START PIERWSZEJ ZAWODNICZKI – Lublin, ul. 3 Maja
 • 19.39 START OSTATNIEJ ZAWODNICZKI – Lublin, ul. 3 Maja
 • 19.45 PRZYJAZD NA METĘ OSTATNIEJ ZAWODNICZKI – Lublin, Plac Litewski
 • 19.50 CEREMONIA DEKORACJI – Lublin, Plac Litewski

 

Drugi etap wyścigu prowadzi przez malownicze, pagórkowate tereny, a na trasie zawodniczki powalczą o punkty na dwóch lotnych premiach LOTTO zlokalizowanych w Radecznicy i w Batorzu, w powiecie janowskim.

Drugi etap zaczynamy w Krasnymstawie, potem trasa prowadzi przez dolinę rzeki Wieprz i dalej do urokliwego, sztucznego Jeziora w Nieliszu. Dotąd teren jest lekko pofałdowany, z małymi hopkami. Większe górki zaczynają się na terenie Roztocza – od Radecznicy. Właśnie tu oraz w Batorzu, w powiecie janowskim znajdować się będą lotne premie LOTTO. Dalej do mety w Kraśnik trasa będzie już mocno interwałowa, z krótkimi, ale ostrymi podjazdami – mówi Ryszard Majkowski, koordynator trasy wyścigu.

Roztocze, przez które w dużej części przebiegać będzie trasa drugiego etapu, to kraina z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, gęsto zalesiona, z fantastyczną, kolorową mozaiką pofalowanych pól. Kraina charakteryzuje się największa liczbą dni słonecznych w roku w Polsce, licznymi winnicami, które sprawiają, że Roztocze nazywane jest polską Toskanią.

Ramowy program 2. etapu

 • 12.20 START HONOROWY – Krasnystaw, ul. 3 Maja
 • 12.30 START OSTRY – Krasnystaw, ul. Borowa
 • 15.49 PRZYJAZD KOLAREK NA METĘ – Kraśnik, ul. Kościuszki 24
 • 15.55 CEREMONIA DEKORACJI – Kraśnik, Rynek

 

Trzeci, finałowy etap 2. Tour de Pologne Women, rozpocznie się w słynącym z pięknego parku zdrojowego Nałęczowie, a po pokonaniu 103 kilometrów losy klasyfikacji generalnej ORLEN rozstrzygną się w Kazimierzu Dolnym, miejscu licznych koncertów, festiwali i wystaw.

Między Nałęczowem, a Skowieszynkiem będą trzy solidne podjazdy i będzie co jechać. Podjazd na rundzie w Kazimierzu Dolnym nie jest może bardzo trudny, choć stromizna w końcówce dochodzi do 11%. Zawodniczki pokonają go jednak aż pięciokrotnie, bo tyle 15-kilometrowch rund zaplanowano po Kazimierzu Dolnym. Spodziewamy się tu doskonałej atmosfery i głośnego dopingu, bo w letnie weekendy liczba turystów w tym urokliwym miasteczku sięga nawet 100 000 osób – zapewnia Majkowski.

Punktem strategicznym i bazą, do której każdego dnia zjeżdżać będzie na nocleg wyścigowa karawana, będzie hotel Arche Nałęczów. Budynek z lat 80-tych XX wieku został gruntownie wyremontowany dzięki staraniom Grupy Arche, przy zachowaniu unikalnego charakteru i autentyczności ówczesnej architektury.

Ramowy program III etapu 2. Tour de Pologne Women

 • 12.50 START HONOROWY – Arche Nałęczów, ul. Spółdzielcza 4B
 • 13.00 START OSTRY – Nałęczów, ul. Charz „A”
 • 15.34 PRZYJAZD KOLAREK NA METĘ – Kazimierz Dolny, Al. Kazimierza Wielkiego
 • 15.40 CEREMONIA DEKORACJI – Kazimierz Dolny, Rynek

 

TRASA 2. Tour de Pologne Women, 28-30.06.2024:

 • ETAP I: 28.06.2024 r., Lublin – Lublin (jazda indywidualna na czas), 4,5 km
 • Etap II: 29.06.2024 r., Krasnystaw – Kraśnik, Powiat Kraśnicki, 136 km
 • Etap III: 30.06.2024 r., Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny, 103 km