Wielki finał Tour de Pologne Women w Kazimierzu Dolnym

Czas na ostatni akt rywalizacji w Tour de Pologne Women. Finałowy etap poprowadzi po wymagającej i malowniczej trasie spod hotelu Arche Nałęczów do Kazimierza Dolnego. Tam zawodniczki powalczą na pięciu trudnych rundach, które zadecydują o tym, która z nich założy na podium żółtą koszulkę klasyfikacji generalnej ORLEN oraz niebieską koszulkę najaktywniejszej LOTTO.

Trzydniowe ściganie w Tour de Pologne Women dobiega końca. Indywidualna jazda na czas w Lublinie i wczorajszy etap ze startu wspólnego wyselekcjonowały grupę faworytek, która powalczy dziś o wygraną w klasyfikacji generalnej ORLEN.

Różnice w czołówce są jednak na tyle małe, że wszystko może się jeszcze wydarzyć, dlatego można być przekonanym, że czeka nas niezwykłe widowisko. Wszystko rozpocznie się pod hotelem Arche Nałęczów, który od kilku dni był bazą wyścigu Tour de Pologne Women. Stamtąd zawodniczki ruszą w stronę Kazimierza Dolnego, gdzie będą rywalizować na 15-kilometrowych, pagórkowatych rundach. Po drodze ulokowane zostaną dwie lotne premie LOTTO – w Skowieszynku i Kazimierzu Dolnym. Zmagania zakończą się po przejechaniu 103 kilometrów – wymagająca, interwałowa trasa, w połączeniu z upałem utrudnią dzisiejszą rywalizację.

– To będzie etap w rodzaju mistrzostw świata czy Igrzysk Olimpijskich. Kolarki dojadą do Kazimierza Dolnego i później będą ścigały się na 5 rundach 15-kilometrowych. Jeśli ktoś chce ustawić się w fajnym miejscu, a są tam trudne podjazdy, to można zrobić sobie tam strefę kibica, być blisko peletonu, widzieć jak kolarki przejeżdżają i dopingować zawodniczki – mówił Dyrektor Generalny Tour de Pologne Women, Czesław Lang.

Zawodniczki są jednak gotowe na takie wyzwania, co udowodniły chociażby podczas wczorajszego etapu z Krasnegostawu do Kraśnika. Oglądaliśmy tam wiele ataków, a ten kluczowy nastąpił na 7 kilometrów do mety ze strony Laury Molenaar, Holenderki z ekipy VolkerWessels. To ona prowadzi w klasyfikacji generalnej ORLEN, wyprzedzając… swoją koleżankę z drużyny, Scarlett Souden.

Trzecie miejsce po dwóch etapach zajmuje Polka Katarzyna Wilkos z MAT ATOM Deweloper Wrocław. To właśnie te dwie ekipy – VolkerWessels oraz wrocławski zespół – zdominowały wczorajszą rywalizację i były najliczniej reprezentowane w odjeździe. Zawodniczki z czołowych zespołów zapowiadały walkę, dlatego jesteśmy pewni, że dziś ataków również nie zabraknie – tym bardziej, że na trasie jest gdzie rozrywać grupę.

Na dobrym występie z pewnością będzie zależało również innym zespołom, na czele z UAE Development Team. Należy również zwrócić uwagę na takie kolarki, jak Litwinka Rasa Leleivyte, Australijkę Emily Watts czy Polki z relrezentacji narodowej – Aurelę Nerlo i Karolinę Perekitko – które wczoraj również pojechały bardzo aktywnie.

Zwyciężczynię klasyfikacji generalnej ORLEN poznamy najprawdopodobniej jeszcze przed godziną 16:00. Do etapu w żółtej koszulce przystąpi Molenaar, a niebieski trykot liderki klasyfikacji aktywnych LOTTO założy Czeszka Nikola Bajgerova z MAT ATOM Deweloper Wrocław.