Województwo lubelskie gospodarzem 2.TdPW – ETAP I Lublin

Tour de Pologne Women ETAP I: Lublin – Lublin (jazda indywidualna na czas), 28.06.2024 r., 4,5 km

Druga edycja organizowanego przez Lang Team wyścigu kolarskiego Tour de Pologne Women potrwa od 28 do 30 czerwca 2024 r. i w całości przebiegać będzie przez województwo lubelskie. Pierwszy etap rywalizacji kolarek z całego świata rozpocznie jazda indywidualna na czas na 4,5-kilometrowej trasie prowadzącej przez centrum Lublina.

2. Tour de Pologne Women to powrót do kobiecego ścigania w naszym kraju po latach przerwy. Czesław Lang dostrzegł wielki potencjał kobiecego kolarstwa i zorganizował pierwszą edycję wyścigu już w 2016 roku, zanim jeszcze takie marki, jak Tour de France, czy Vuelta a’Espana pomyślały o wyścigach etapowych pań.

Kolarstwo kobiet to obecnie jedna z najdynamiczniej rozbijających się dyscyplin sportowych. I nie ma w tym nic dziwnego – rywalizacja pań jest bardzo widowiskowa i emocjonująca, więc pojawiają się nowe wyścigi, z których jest znacznie więcej transmisji w telewizji. Pierwsza edycja Tour de Pologne Women cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów, ale widocznie trzeba było czasu, by ten potencjał dostrzegli też sponsorzy, miasta i regiony. I kiedy okazało się, że włodarze Lubelszczyzny doskonale rozumieją i czują kolarstwo, z wielką radością i pełnym przekonaniem wróciliśmy do tej idei i zaprosiliśmy województwo lubelskie do współtworzenia narodowego touru kobiet – mówi dyrektor generalny i prezes zarządu Lang Teamu Czesław Lang.

Znakomita współpraca z władzami regionu podczas dwóch edycji Tour de Pologne oraz ORLEN Wyścigu Narodów zaowocowała powierzeniem województwu lubelskiemu roli gospodarza i współorganizatora 2. Tour de Pologne Women. Lublin, Kraśnik i powiat kraśnicki mają już doświadczenie w goszczeniu wyścigów kolarskich na najwyższym poziomie. Podczas wyścigu kobiet w ostatni weekend czerwca smak rywalizacji kolarskiej poznają kolejne piękne rejony i miasta Lubelszczyzny – Krasnystaw, Kazimierz Dolny, czy Nałęczów, gdzie w Hotelu Arche mieszkać będą wszystkie drużyny biorące udział w wyścigu.

Od lat z uznaniem obserwujemy doskonałą promocję malowniczych zakątków województwa lubelskiego m.in. gościnnego Powiśla, terenów nadwieprzańskich, Roztocza oraz ziemi kraśnickiej, przez które przejeżdża peleton Tour de Pologne. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z Lang Teamem już wcześniej, a teraz bez wahania przyjęliśmy ofertę goszczenia 2. Tour de Pologne Women. Województwo lubelskie szczyci się wielokulturowością, unikalnym klimatem, oryginalnymi tradycjami kulinarnymi, bogatą architekturą, wyjątkowymi zabytkami na skalę światową, ale także wysokiej klasy kadrą sportową. Dzięki tej współpracy będziemy mogli z dumą prezentować walory regionu na arenie międzynarodowej i zwiększyć jego rozpoznawalność, a tym samym przyciągnąć do nas nowe rzesze turystów – powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego

Do pierwszego etapu – jazdy indywidualnej na czas – kolarki wystartują z ulicy 3 Maja i po pokonaniu 4,5-kilometrowej trasy biegnącej głównie Alejami Racławickimi, będą finiszować na Placu Litewskim. Start pierwszej zawodniczki zaplanowano na piątek, 28 czerwca na godz. 17.45. Przyjazd na metę ostatniej kolarki startującej w „czasówce” spodziewany jest dwie godziny później. Trasa pierwszego etapu pozornie wydaje się łatwa, ale w rzeczywistości jest wymagająca i selektywna. Dla zawodniczek, które chcą się liczyć w klasyfikacji generalnej ORLEN, ważne będzie rozpoczęcie ścigania w odpowiednim tempie i uzyskanie przewagi już od pierwszych metrów.

W 2. Tour de Pologne Women wystartuje 18 zespołów – reprezentacje narodowe Polski, Danii i Ukrainy oraz 15 drużyn m.in. z krajów o tak bogatych tradycjach kolarskich, jak Belgia, Francja, czy Wielka Brytania. Wartym uwagi będzie też start wyjątkowego zespołu utworzonego pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) – World Cycling Center, w skład którego wchodzą utalentowane zawodniczki, które w swoich krajach nie mają możliwości skorzystania z nowoczesnych metod szkoleniowych oraz startów w międzynarodowej rywalizacji.

TRASA 2. Tour de Pologne Women, 28-30.06.2024:
ETAP I: LUBLIN – LUBLIN (JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS), 4,5 KM
ETAP II: KRASNYSTAW – KRAŚNIK, POWIAT KRAŚNICKI, 136 KM
ETAP III: ARCHE NAŁĘCZÓW – KAZIMIERZ DOLNY, 103 KM